Polski   English
A A A

teksty

Festiwal "Wioska teatralna", w tym roku już po raz siódmy, tym razem od 26-go lipca do 2-go sierpnia. I znowu, tak jak od początku: działanie w bezpośredniej okolicy teatru, korzystanie z piękna krajobrazu i przyrody, ale bez izolowania się od ludzi tu mieszkających. Wręcz przeciwnie, ludziom przyjeżdżającym na festiwal proponujemy potraktować czas lata jako czas niecodziennych spotkań, otwarcia na innych, docierania teatru tam, gdzie go jeszcze nie było. Tak już jest teraz wszędzie, w tym co lokalne, odbija się globalne. Każda wioska jest, albo właśnie staje się wioską globalną. Spektakle pokazywane w tej przestrzeni będą odnosiły się w jakiś sposób do dwóch wymiarów. Będą dotykać konkretnych, czasami bardzo wąskich problemów, związanych z kulturą tradycyjną, z drugiej strony będą pobudzać myślenie o sprawach aktualnie najważniejszych dla wszystkich.


Teatr przemienienia


Artyści dotąd tylko upiększali świat, chodzi o to, by go zmieniać! - mówi Wacław Sobaszek, dyrektor festiwalu Wioska Teatralna, jeden z założycieli Teatru Węgajty, aktor, reżyser, muzyk.

W jaki sposób zatem odbywa się ta zmiana? Między innymi poprzez wchodzenie z teatrem w środowiska wykluczone, pracę z ludźmi zamkniętymi, odizolowanymi, poddanymi gettoizacji i stygmatyzacji, ale także poszukującymi.


Pierwszą recenzję festiwalu

pióra Joanny Wichowskiej można przeczytać na stronie:

http://www.dwutygodnik.com/artykul/367/Strony: 1 2 3 Następna »