Polski   English
A A A

teksty

Festiwal "Wioska teatralna", w tym roku już po raz siódmy, tym razem od 26-go lipca do 2-go sierpnia. I znowu, tak jak od początku: działanie w bezpośredniej okolicy teatru, korzystanie z piękna krajobrazu i przyrody, ale bez izolowania się od ludzi tu mieszkających. Wręcz przeciwnie, ludziom przyjeżdżającym na festiwal proponujemy potraktować czas lata jako czas niecodziennych spotkań, otwarcia na innych, docierania teatru tam, gdzie go jeszcze nie było. Tak już jest teraz wszędzie, w tym co lokalne, odbija się globalne. Każda wioska jest, albo właśnie staje się wioską globalną. Spektakle pokazywane w tej przestrzeni będą odnosiły się w jakiś sposób do dwóch wymiarów. Będą dotykać konkretnych, czasami bardzo wąskich problemów, związanych z kulturą tradycyjną, z drugiej strony będą pobudzać myślenie o sprawach aktualnie najważniejszych dla wszystkich.

W programie znajdą się m.in.: Wesele - domena publiczna - projekt Teatru Węgajty realizowany w jonkowskim Domu Pomocy Społecznej, Ballada o słodkiej Dafne - nowy spektakl grupy działającej przy warszawskim Centrum Praw Kobiet, Wydech Teatru Krzyk z Maszewa, Don Quijote Martina Frysa z Czech, Opowieści z doliny Terek - spektakl zrealizowany z dziećmi uchodźców czeczeńskich przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, Busz po polsku według Ryszarda Kapuścińskiego - projekt plenerowy Teatru Realistycznego ze Skierniewic i spektakl Opowieści teremiszczańskie grupy teatralnej działającej w białowieskiej wiosce Teremiski.

Festiwal będzie okazją do otwarcia nowego cyklu, "Atelier Kolonia-Halle-Węgajty". Rozpocznie go warsztat Aktionstheatergruppe z Halle. Ich działania prowadzone według metody Augusto Boala mają na celu prowokowanie odwagi cywilnej uczestników, uczą zauważać i nazywać problemy w najbliższym otoczeniu. Podobnie jak warsztat Marii Nory (Kolonia), opierający się na doświadczeniach pracy z Living Theatre, zakończone zostaną pokazem. W ramach "Atelier" przewidujemy także: koncert kolońskiego zespołu "Romano Trajo" i warsztat tańców cygańskich Beaty Burakowskiej oraz spotkanie z muzyką improwizowaną berlińskiego zespołu "Ej Bekot".

Wśród innych form życia festiwalowego zapowiedzieć można w tej chwili "Otwarty kurs tańca" i warsztat teatralny Erdmute i Wacława Sobaszków, warsztat śpiewu Mieczysława Litwińskiego, wykład Anny Wyki i spotkanie z Tamarą Bołdak Janowską, autorką książki pt. Tfu! Z ludźmi (wyd. Borussia), nominowanej do środkowoeuropejskiej nagrody literackiej Angelus.

Na tym nie kończy się zapowiedź programu, być może uda się ściągnąć na festiwal Koszmar Darwina, wstrząsający dokument Huberta Saupera, teatr Pracownia-Prowincja oraz leśną Baśń Krzysztofa Wrony z Dąbrowy Dolnej, a także Proces wg F. Kafki białoruskiego teatru Svabodny. Starania i działania są w toku.

Wacław Sobaszek
18 maja 2009 r.