Polski   English
A A A
  • fot. Martin Rosie
    fot. Martin Rosie

warsztaty


Ja - klaun

prowadzenie: Valerian Collot
język: angielski, francuski
kiedy: 19-21 lipca
koszt: 90 zł


Klaun jest bytem wrażliwym, poetą i nie zdaje sobie z tego sprawy. Poprzez swoją obecność, uświadamia Człowiekowi, że jest bytem społecznym, spełniającym pewne normy, funkcjonującym według pewnych wartości. Klown posiada moc oderwania się od tego, patrzenia w innym kierunku, BYCIA po prostu.

Na warsztat złoży się praca przygotowawcza, z ciałem i z głosem, prowadząca do znalezienia postaci Klauna, która kryje się w każdym z nas. Poprzez minimalistyczne ćwiczenia będziemy starali się otworzyć perspektywy gry klaunowskiej.

Klaun nie istnieje poza grającym go aktorem. Wszyscy jesteśmy klaunami. Uważamy się za pięknych, inteligentnych i silnych, podczas gdy wszyscy mamy słabości i śmieszności, które, wydobyte na jaw, śmieszą innych. Odkrycie przemiany osobistej słabości w teatralną siłę miało największe znaczenie w określeniu podmiotowego podejścia do klaunów, do "poszukiwania swojego własnego klauna".
Jacques Lecoq, Ciało poetyckie


Warsztat jest kontynuacją i rozwinięciem warsztatu ubiegłorocznego.

Valerian Collot o sobie: Jestem francuskim żabojadem, pijącym wino i wielbiącym ser, który śmierdzi. Ale nie tylko...
Odkryłem klauna teatralnego pięć lat temu, w szkole aktorskiej (Ecole Cie Maritime w Montpellier). Od dwóch lat, uczestnicząc w różnych stażach, regularnie kształcę się w sztuce klaunady i burleski. To działanie wzmacnia moja praktyka w zawodzie aktora oraz pracownika społecznego (edukator). To zawód, który pozwala aktorowi szukać w głębi siebie, aby znaleźć tam przestrzeń tragedii i komedii naszego bycia/człowieczeństwa.
Valerian Collot jest gościem Wioski Teatralnej od 2010 roku. Uczestnicy festiwalu pamiętają jego monodram William i William (2010) i spektakl improwizowany Spotkanie z Bartokkiem (2013) oraz prowadzony przez niego w tym samym roku warsztat klaunady.