Polski   English
A A A
  • fot. Magdalena Kumorowicz
    fot. Magdalena Kumorowicz

warsztaty i pracownie


22-23-24 lipca
Magdalena Sendor:
Porozumienie Bez Przemocy czyli szukanie mocy dla siebie i grupy
Koszt: 90 zł


Co sprawia, że w niektórych grupach czujemy się bezpiecznie i pełni energii, a w niektórych odczuwamy niepokój, trudno nam się pokazać takimi, jakimi jesteśmy w głębi serca? Co wspiera szczerość i autentyczność? Co każdy z nas może zrobić, aby wspierać kreatywne i pokojowe funkcjonowanie grupy?

W czasie 3 przedpołudni zapraszamy Was do wejścia w świat Porozumienia Bez Przemocy (Nonviolent Communication), o którym jego twórca Marshall B. Rosenberg mówił: Idea PBP jest prosta i zawiera się w dwóch pytaniach. Pierwsze: Co jest w tobie teraz żywe? Drugie: Co poprawi jakość twojego życia, co je wzbogaci? Naucz się mówić o tym uczciwie, unikając osądów i krytyki. W Porozumieniu Bez Przemocy chodzi o to, aby przekazać informacje wynikające z tych pytań rozmówcy i z empatią przyjąć te, których z kolei on udziela.

Dla wielu środowisk praca amerykańskiego psychologa stało się inspiracją do organizowania życia osobistego jak i organizacji i wspólnot w oparciu o nowe założenia, które tworzą wspierające życie struktury.

Idea jest prosta. Można ją intelektualnie poznać w ciągu pierwszych dwóch godzin warsztatu i jednocześnie jej zastosowanie w życiu jest dla wielu z nas dużym wyzwaniem, gdyż przywykliśmy w naszym procesie wychowawczym i edukacyjnym do czegoś innego. Nauczyliśmy się przede wszystkim krytykować siebie i innych, oceniać, szukać błędów i się za nie wstydzić, atakować lub wycofywać się, kiedy odbieramy czyjeś zachowanie jako atak. Atakować, przekonywać, naciskać, kiedy my chcemy coś osiągnąć. Karać, jeśli coś się nam nie podoba i nagradzać, gdy chcemy czegoś więcej. Przechodząc najczęściej w ten sposób obok najważniejszego.

Marshall Rosenberg zaprasza nas do czegoś innego, dając nam prosty model. Zaprasza do obserwowania. Zaprasza do przyglądania się uczuciom i do mówienia o nich. Zaprasza do przyglądania się naszym ludzkim potrzebom, głębokim uniwersalnym motywacjom. Zaprasza do brania odpowiedzialności za swoje potrzeby i budowania bardzo konkretnych próśb, które wspierają nas w realizacji tych potrzeb, z troską dla siebie i innych.


Plan warsztatu
(który może się zmieniać pod wpływem tego, co przyniosą ze sobą uczestnicy w te dni):

I dzień (godz. 10:30-14:00)

  • Bez przemocy czyli z czym do ludzi?
  • Mapa 4 kroków - nowe gramatyka języka wspierającego życie w porozumieniu
  • Bycie z potrzebami

II dzień (godz. 10:30-14:00):
  • Praca z sobą by pracować z grupą
  • Praca z grupą i pozostanie sobą

III dzień (godz. 10:30-14:00):
  • Struktury wspierające tworzenie się grup wspierających życie
  • Między zależnością a niezależnością, między prze-mocą a bez-siłą - tam się spotkamy.

O metodzie pracy:
3 dni są cyklem. W czasie warsztatu będę zachęcała Was do pracy nad Waszymi przykładami. Będziemy pracować nad słowami, ale również z ciałem i z emocjami. Będę Was zapraszała do zaglądania w siebie i w innych.

O twórcy PBP i jego pracy:
Amerykański terapeuta i doktor psychologii, Marshall B. Rosenberg (1934-2015), poświęcił temu zagadnieniu całe życie. Już w dzieciństwie, będąc świadkiem zamieszek rasowych w sąsiedztwie, a także wtedy, gdy jego żydowskie nazwisko spotykało się z agresywnymi reakcjami kolegów, zastanawiał się nad źródłem przemocy. Na pytanie, co skłania ludzi do zadawania cierpienia innym, próbował znaleźć odpowiedź w trakcie swoich psychologicznych studiów. Z uniwersytetu wyniósł jedynie teorię, że agresywne zachowania są objawem jakichś zaburzeń. W końcu sam postawił tezę, że przyczyn agresji należy szukać w sposobie, w jakim nauczyliśmy się myśleć, porozumiewać i używać władzy. Opracował znaną dziś na całym świecie metodę Porozumienia Bez Przemocy (NVC). Z sukcesem stosował ją jako mediator konfliktów o zasięgu światowym. Pracował m.in. w rejonach konfliktów zbrojnych, zubożałych dzielnicach miast i więzieniach. Pomagał rodzinom, szkolił nauczycieli i pracowników socjalnych, policjantów, managerów.

Magdalena Sendor o sobie: Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni, od wielu lat jestem gorącą zwolenniczką świadomej i empatycznej komunikacji. W 2008 r. rozpoczęłam moją podróż z Porozumieniem Bez Przemocy rocznym Studium PBP (Nonviolent communication). To było moje pierwsze spotkanie z tym podejściem, które stało się dla mnie odpowiedzią na wiele rzeczy, które wcześniej nosiłam w sercu. Nadało im nazwę, dało konkretne narzędzia do pracy z nimi w ramach osobistego doświadczenia jak i w pracy z grupami.

Następnie pogłębiałam moją wiedzę na licznych warsztatach między innymi w trakcie Intensywnego Kursu Mediacji wg Porozumienia Bez Przemocy, warsztatu Wspieranie skutecznej współpracy w organizacjach prowadzonego przez Miki Kashtan. W 2013 roku ukończyłam szkolenie "Wykorzystanie metod coachingu grupowego w pracy trenera" (Grupa TROP) oraz szkolenie coachingu opartego o potrzeby Coaching for Transformation. We wrześniu 2014 zakończyłam proces certyfikacyjny na trenera CNVC (Center for Nonviolent Communication).

Pracuję z rodzinami, a także organizacjami pozarządowymi i firmami. Doświadczenie, które mnie obecnie pasjonuje i karmi to współpraca ze szkołami demokratycznymi i firmami, wprowadzającymi niehierarchiczną strukturę.

Ponadto – jestem założycielką strony dla rodziców o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem – ekodzieciak.pl. Od 2010 roku współtworzę i trenuję w ramach Akademii Noszenia Dzieci – pierwszej polskiej szkoły dla doradców noszenia (od 2010). Jestem również autorką książek, między innymi Dogadać się z dzieckiem. Coaching. Empatia. Rodzicielstwo. (CoJaNaTo, 2013).

Jestem mamą dwójki dzieci, 9 i 6 lat, które od roku są w edukacji domowej.