Polski   English
A A A

atak

Oświadczenie
w związku z napadem na Abdela Mandilę, gościa festiwalu "Wioska teatralna", w nocy z 22 na 23 lipca 2006


Przebieg wydarzenia wg relacji świadków:

Wydarzenie miało miejsce po zakończeniu pokazów capoeiry i uroczystości z muzyką i tańcami, które odbyły się w ramach festiwalu "Wioska teatralna" na placu wiejskim w Wegajtach w pobliżu remizy strażackiej. Uczestniczący w zabawie Abdel Mandila, aktor teatru "Migrator", został zachęcony przez jednego z uczestników ogniska do oddalenia się w kierunku pobliskiego sklepu. Odchodząc od grupy Mandila poprosił przedstawiciela gospodarzy festiwalu o towarzyszenie mu. Gdy znaleźli się w pobliżu sklepu, wyskoczyło na nich z ukrycia dwóch napastników. Na okrzyk zaatakowanego "Za co?", napastnicy odpowiedzieli: "Za to, że jesteś ciemny!". Towarzyszącemu mu przedstawicielowi gospodarzy festiwalu udało się uciec i wezwać pomoc. Na miejsce zdarzenia przybiegli natychmiast strażacy węgajccy, pilnujący porządku w czasie imprezy. Zastali nieprzytomnego i krwawiącego Mandilę, który leżał na drodze, udzielili mu niezwłocznie pierwszej pomocy, wezwali pogotowie i policję.

W związku z opisanym powyżej wydarzeniem pojawiło się w prasie szereg informacji, które wykrzywiają obraz festiwalu i wizerunek jego uczestników. Rozpowszechniony został niezgodny z prawdą obraz organizowanej w ramach festiwalu imprezy, odwołując się do stereotypów "zakrapianej biesiady" ("G.O."), na której "alkohol lał się strumieniami" ("G.W."). Takie określenia są naruszeniem dobrego imienia Teatru Węgajty oraz gości festiwalu. Ponadto odwracają uwagę od rzeczywistego problemu wydarzenia - bandyckiej napaści, której towarzyszyły rasistowskie okrzyki. Nieprawdą jest także zawarta w "Gazecie Wyborczej" informacja, że strażacy węgajccy nie reagowali na incydent i nie podjęli żadnych działań, wręcz przeciwnie: Relacje świadków potwierdzają ich aktywną i odpowiedzialną postawę. Niesłuszne oskarżenia strażaków powodują ogromne obciążenie - dotychczas bardzo dobrych - sąsiedzkich stosunków między społecznością wsi Węgajty a zespołem Teatru.

Nie zamykajmy oczu na problem istnienia rasistowskich incydentów. Tolerując przestępcze czyny jednostek dajemy przyzwolenie na rozpowszechnienie się tego typu niebezpiecznych postaw.
OSP w Węgajtach i zespół Teatru
29 lipca 2006r.


Strony: 1 2 3 4 5 Następna »