Polski   English
A A A
  • fot. Magdalena Kumorowicz
    fot. Magdalena Kumorowicz

warsztaty i pracownie


23-24 lipca
Katarzyna Krupka i Pep Alcañiz
Muzyka tradycyjna Katalonii


Muzyka tradycyjna Katalonii jest tak różnorodna, jak jej krajobraz: od szczytów Pirenejów, przez wielość łańcuchów górskich i dolin między nimi, po deltę Ebro i wyspy na Morzu Śródziemnym.

Właściwie wszystko to, co dzieje się tu między ludźmi, ma miejsce na dworze: życie toczy się na głównym placu miasta, zwłaszcza w dni świąteczne, których nie brakuje w ciągu całego roku. Każda miejscowość ma też swoje własne doroczne święto na cześć patrona miasta – festa major. Uczestniczą w nim wszyscy! Po pełnym wrażeń dniu, gdy ulicami przejdzie już barwny, hałaśliwy pochód fantastycznych stworzeń tworzących panteon ludowej wyobraźni, zapadnie wieczór, który przyniesie orzeźwiający chłodek i na wypełnionym placu znów zabrzmi muzyka.

Z drugiej strony, do kanonu tradycji należy bogaty repertuar pieśni i romansów, przechowanych w zbiorowej pamięci opowieści o charakterze sentymentalnym lub ironicznym.

Na warsztacie poznamy 2 lub 3 piosenki i 2 lub 3 tańce. Jeśli chodzi o piosenki, przygotujemy wolne tłumaczenie słów na polski i poprosimy uczestników o nadanie mu rymu i rytmu, tak, aby piosenki można było zaśpiewać po polsku.

Serdecznie zapraszamy!
Katarzyna Krupka i Pep Alcañiz