Polski   English
A A A
  • fot. Martin Rosie
    fot. Martin Rosie

warsztaty


Pracownia Głosu Wędrującego (Wandering Voice Lab)

prowadzenie: Paulina Miu Zielińska
język: polski, angielski
kiedy: 19 lipca
koszt: 40 zł


To zaproszenie do wędrówki po bardzo różnych dźwiękowych gruntach. To miejsce spotkania z własnym głosem i z głosami innych. To generator nowych jakości brzmieniowych i pole do swobodnych poszukiwań głosowo-ruchowych. To także studium pracy nad pieśnią eksperymentalną.

W ramach Pracowni spróbujemy uruchomić różne dźwiękowe stworzenia, które w nas drzemią, a żeby je poznać i oswoić, stworzymy im przyjazne warunki. Będziemy uczyć się uważności na wew- nętrzne i zewnętrzne impulsy, które mogą nas zainspirować lub sprowokować do zaskakujących odkryć w dźwiękowej materii. Popracujemy nad świadomą kontrolą oddechu i przyj- rzymy się jego naturalnym ścieżkom. Pobawimy się różnymi fakturami dźwiękowymi i strukturami rytmicznymi. Poszukamy kontrastów, współbrzmień, zbadamy krzyki i szepty, piski i buczenia. Spróbujemy różnych form improwizacji, które pobudzą naszą kreatywność i pomogą rozwinąć spontaniczność. Damy się prowadzić intuicji i swobodnej kreacji.

Pracownia Głosu Wędrującego to rzeczywistość wrażliwa na potrzeby uczestników i na bodźce od nich płynące. W jej skład wchodzą ruchliwe sytuacje ze zmienną formułą a także stałe, czysto treningowe elementy w postaci ćwiczeń ruchowych i głosowych. Na warsztatach nie używamy nut, nie trzeba mieć żadnego przygotowania muzycznego. Przyda się za to ciekawość oraz chęć i odwaga do wydobywania z siebie dźwięku. Przyda się wygodny strój i butelka wody.

Prowadząca: Paulina Miu Zielińska
Eksploruje właściwości i możliwości głosu ludzkiego. Improwizuje i eksperymentuje. Zajmuje się szeroko pojętym sound artem.
Komponuje muzykę do spektakli i różnych form wizualno-dźwiękowych. Łazi po miastach, bagnach i lasach, skąd pobiera próbki dźwiękowe do swoich kompozycji. Śpiewa w ciemnych uliczkach, nuci w krzakach. Z ochotą nagrywa swój własny głos, by go później ciąć i składać od nowa. Od 6 lat prowadzi warsztaty głosowe, współpracuje z teatrem Węgajty (spektakl Ziemia B), współrealizuje i wspiera różnorodne projekty społeczne i artystyczne, a także studiuje muzykoterapię w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Na Wiosce Teatralnej 2010 prowadziła warsztat białego głosu i litewskich sutartinias, w roku 2012 zrealizowała wspólnie z Janem Kühlingiem, Philippem Scholtysikiem i Yejin Kwon spektakl pt. [ru:ts]