Polski   English
A A A
  • fot. Magdalena Kumorowicz
    fot. Magdalena Kumorowicz

warsztaty i pracownie


21-22-23 lipca
Aksana Haiko, Sviatlana Haidalionak:
warsztat teatralny zespołu Kryły Hałopa
koszt: 90 zł


Zespół Kryły Hałopa (dawniej Svabodny) z Brześcia już kilkakrotnie gościł na festiwalu Wioska Teatralna ze spektaklami opartymi na konwencjach teatru ulicznego (Dzwonićlecieć na podstawie tekstów Charmsa), teatru dramatycznego (Proces wg Kafki) czy dokumentalnego (Czarnobyl, m.in. na podstawie wywiadów). Zaproponowany w tym roku warsztat będzie oparty na wielostronnych dokonaniach zespołu, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego materiału dokumentacyjnego. Aksana Haiko o warsztacie: Na prace warsztatowe złożą się elementy warsztatu fizycznego, ćwiczenia pracy z głosem i ze słowem dramatycznym, ćwiczenia pantomimy, ćwiczenia na usunięcie blokad w ciele, blokad w kontakcie i współpracy, improwizacje.

Dokumentalny teatr, oparty na prawdziwych tekstach i dokumentach, wywiadach i losach realnych ludzi, samych aktualnych i współczesnych tematach otaczającej rzeczywistości, jest gatunkiem istniejącym na granicy sztuki i analizy socjologicznej. W ramach warsztatu opanujemy różne metody wcielania dokumentalnego tekstu na scenie.

Temat zaproponowany uczestnikom warszatu to „Uchodźcy“. Według statystyk w 2009 roku ilość uchodźców na świecie dobiła do liczby 42 milionów. Dziś żyjemy obok ukraińskich uchodźców, widzimy na dworcach uchodźców z Czeczenii, czytamy o Lampedusie... Co czuje człowiek, uciekający przed wojną czy prześladowaniem, porzucający dom, wyjeżdżający w niepewność?

Aksana Haiko – reżyser, aktorka, założycielka Teatru Kryły Hałopa (ex — Brzeski Swabodny). Teatralną edukację otrzymała w ciągu warsztatów w salach teatrów polskich (Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży, Akademia Ruchu i inne) oraz duńskich (Teatret Om, Odin Teatret) itd.

W 2001 założyła Svabodny Teatr w Brześciu, niezależną grupę teatralną i jeden z nielicznych alternatywnych teatrów na Białorusi. Wyreżyserowała 10 spektakli, które prezentowane były na licznych międzynarodowych teatralnych festiwalach na Białorusi, Ukrainie, w Polsce, Rosji, Danii, Niemczech.

Jej ostatnia praca to teatralno-dokumentalny projekt Historie Białorusi. Powstał on w 2013 roku. Podstawą dla pierwszego spektaklu-dokumentu Czarnobyl były materiały z dwóch wypraw do białoruskiej części strefy zamkniętej, wywiady z ludźmi stamtąd, którzy zostali porzuceni po nieszczęśliwym wypadku w Czarnobylu oraz wypowiedzi na forach internetowych, poświęconych budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Białorusi.

Sviatlana Haidalionak – aktorka, animator kultury, tłumacz, moderator strony www Teatru, badaczka. Działa w Teatrze Kryły Hałopa od 2008. Grała w 6 spektaklach (Maleficium, Proces, Jak koza za słońcem chodziła, Dzwonićlecieć, Majtki, Czarnobyl). Teatralną edukację otrzymała podczas warsztatów Marii Nory (Living theatre), Helen Chadwick (Odin Teatret), studiowała dawną indyjską sztukę walki Kalaripayattu w Centrum Grotowskiego we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty aktorskie. Od 2014 bada zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (Poznań, Polska) w ramach Programu Lane Kirklanda. Jest absolwentką Pracowni Aktywności Obywatelskiej i członkiem MitOst.
Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 17 Następna »