tetar węgajty. projekt terenowy
11-042 jonkowo     węgajty 18     tel./fax: (0048-89) 5129297     kier. art. wacław sobaszek    
english version e-mail: wioskateatralna@gmail.com         dojazd do teatru         księga gości         BLOG         linki





allelujki




aktualności

archiwum aktualności...  


NOWY ADRES STRONY!

autor: projekt terenowy
dodano: 21 października 2017r.
  

Uwaga!



Jesteśmy w trakcie budowy nowej strony internetowej Teatru.

Aktualne wiadomości znajdziecie pod adresem:

teatrwegajty.eu


Sztuka w Obejściu 2017

autor: projekt terenowy
dodano: 21 września 2017r.
  

Sztuka w obejściu 6-8.10.2017
Węgajty, Pupki, Godki, Bałąg, Szałstry, Stare Kawkowo, Nowe Kawkowo, Skolity



sztuka w obejściu 2017


Piątek godz. 18.00 w Teatrze

Ubu król, czyli Polacy – spektakl Teatru Węgajty wg motywów Alfreda Jarry’ego
inscenizacja: Wacław Sobaszek

To nasz piąty projekt teatralny, spełniany w przestrzeni Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Po Wyspiańskim, Gombrowiczu, Szekspirze, Brunonie Schulzu przychodzi kolej na Alfreda Jarry’ego. Alfred Jarry napisał Króla Ubu, mając piętnaście lat.

więcej...

Wystawił go w szkolnym teatrze kukiełkowym. Pierwowzorem tytułowej postaci był miejscowy nauczyciel fizyki. Akcja tego przedziwnego utworu dzieje się w Polsce. Przedstawia on Polskę nie na sposób realistyczny, raczej fantazyjny, z dużą dozą absurdu i nutą satyry. Na ile ten tekst pasuje do obecnej sytuacji? Niech oceni to nasza widownia. O sobie możemy powiedzieć tak: na taki tekst czekaliśmy. Dał on, jak żaden inny dotąd silną energię do pracy i współpracy z ludźmi, będącymi w trudnej sytuacji życiowej. Którzy przecież też widzą, co się w kraju dzieje, pragną dać wyraz temu, co nas wszystkich dotyka, napawa niepokojem i obawą…

Wykonawcy: Irena Anacka, Joanna Drzewiecka-Kozielska , Jan Jendrycki, Henryk Kitkowski, Krystyna Polańczyk, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek, Mariusz Szczepanek, Wanda Woźniak, Katarzyna Regulska-Lokanga



Niedziela, godz. 17.00

Finisaż. Muzycy Pogotowia Muzycznego zaproszą do uroczystego zamknięcia SwO 2017. Spróbujemy na gorąco zebrać i zogniskować energię napotkanych miejsc, ludzi i zdarzeń.

więcej...


W Teatrze Wegajty tworzy się ad hoc grupa p.n Pogotowie Muzyczne. Odwiedzi ona rożne obejścia, albo na wezwanie, albo robiąc niespodziankę. W zależności od zamówienia muzyka służyć będzie temu co aktualnie się dzieje, może ona tworzyć muzyczne tło dla wystawy, wciągać ludzi do tańca, może uświetniać nastrój danego miejsca.



Wystawy w Teatrze

więcej...


Muzeum Teatralne: 35 lat teatru w Węgajtach – nagrania dokumentalne m.in. z pierwszych spektakli oraz z nowszych projektów Teatru Węgajty. Towarzyszy im ekspozycja rekwizytów i pamiątek z różnych okresów działalności.

Playground: ksylofon z bali drewnianych, tipi tworzone przy użyciu japońskiej techniki shibori, batyskafy leśne i powstający właśnie, nowy eksponat wyplatany z leszczyny.



Warsztat wyplatania obiektów przestrzennych z leszczyny i wikliny, Między judo a plecionkarstwem, prowadzenie Jan „Dziki” Sajdak

(sobota 12.00-16.00, niedziela 10.00-14.00)

więcej...


Okolice teatru obfitują w leszczynę doskonałą do plecenia dużych form. Plecenie z grubych kijów ma równie dużo wspólnego z tradycyjnym plecionkarstwem, co z zapasami; potrzebna jest praca całego ciała. Stąd nazwa warsztatu. Będzie to jego kolejna część –w czasie Wioski Teatralnej udało nam się wypleść 2 leszczynowe kapsuły-batyskafy. Podczas Sztuki w obejściu zapraszam do udziału w wyplataniu kolejnych, tym razem prostszych obiektów.



Specjalności kuchni kaukaskiej – nieznane w Polsce pyszności takie jak czepałgasz, gałuszki, manty i czeczeńska chałwa przyrządzane przez Luizę Ibragimową


Szczegółowe opisy pozostałych wystaw i wydarzeń akcji Sztuka w obejściu dostępne na stronie Sztuka w Obejściu


Organizatorzy:

Ręką Dzieło stowarzyszenie lawendowe insolite

Stowarzyszenie Ręką Dzieło, Stowarzyszenie „Węgajty”


Sponsorzy:

Sztuka w obejściu jest działaniem społecznym, odbywającym się na zasadzie współpracy gospodarstw biorących w niej udział. Pomocy w pokryciu niezbędnych kosztów udzielili nam:

mkidn    Urząd Marszałkowski  Teatr Jaracza  

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Altkom Akademia S.A.
Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego
Fundusz Aktywizacji Twórczości Teatralnej Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie


Wioska Teatralna 2017

autor: projekt terenowy
dodano: 13 czerwca 2017r.
  

Wioska Teatralna 2017
sztuka współistnienia, zaczątki


22 – 28 lipca

wioska teatralna 2017

Program

Warsztaty i pracownie

Wolontariat

Noclegi

aktualizacja 07.07.2017


mkidn  jonkowo  gmina olsztyn  Teatr Jaracza    lwt

lwt  lwt  altkom

gazeta olsztyńska  Nasz Olsztyniak

Majówka w Węgajtach

autor: teatr węgajty
dodano: 9 kwietnia 2017r.
  

Majówka w Węgajtach


Zapraszamy na 29 i 30 kwietnia

majówka w węgajtach


29.04., od godziny 19.00 w Teatrze Węgajty:

MŁOT NA CZAROWNICE – performens wokalny w wykonaniu grupy SYRENY

THE VERY MOMENT – Erdmute i Wacław Sobaszek, muzyczna zapowiedź cyklu jubileuszowego "35 lat w Węgajtach"

BARTER MUZYCZNY z udziałem Darii Wrony, Saby i Mieczysława Litwińskich, Katarzyny Żytomirskiej, Piotra Pardeli i innych

30.04., godz. 10.30

IST 2017 - fragmenty filmowe z warsztatów i wypraw IST

30.04., od godz. 16.00

GOTOWANIE Z NATURY, MUZYKA I OPOWIEŚCI - zbieranie dzikich roślin jadalnych, wymiana wiedzy i doświadczeń, ognisko i wspólne gotowanie. Zapraszamy rodziny z dziećmi!
w części Opowieści: Katarzyna Jackowska-Enemuo

***

MŁOT NA CZAROWNICE
Jak z wyroczni, uzdrowicielki, wieszczki i wróżki kobieta stała się wyrzutkiem, okrutną i plugawą postacią drwiącą ze świętości?
Jaką przeszła drogę od niewinności i bliskości naturze do opętania i wstąpienia w ciemne, niebezpieczne głębiny nocy i lasu?
Co kryje się między słowami modlitwy, w słodkim śpiewie mnichów wzywających na jutrznię?
Jak Kościół usankcjonował irracjonalny strach i nienawiść wobec kobiet?
W dokumencie Malleus Maleficarum (Młot na czarownice), najsłynniejszym w dziejach podręczniku inkwizycji, czytamy o niewyobrażalnym szaleństwie tortur, Sądów Bożych, prób ognia, wody i żelaza, z których oskarżone mogły wyjść jedynie martwe.
Nad nami, które sięgamy po wyzwolenie z patriarchalnej idei bezinteresownego cierpienia, które nie chcemy podporządkować się władzy kościelnych indoktrynerów, również krąży widmo szatańskiej wspólniczki.
Zaśpiewamy Wam, wsłuchując się w tętno gęstej, ciemnej krwi, rozumiejąc mowę kwiatów i dzikich ptaków. Zaśpiewamy Wam o nocy i przedwcześnie wstającym świcie. Mamy dość Waszych apokaliptycznych obsesji.

SYRENY to grupa kobiet improwizujących i eksperymentujących wokalnie. Minimum tworzywa, którym jest głos, motywuje nas do pogłębiania możliwości wyrażania oraz intensywnego słuchania. Grupa opiera się na wymianie zróżnicowanych doświadczeń.
Od kwietnia 2016 spotykamy się regularnie w warszawskiej Cafe Kryzys dzięki uprzejmości kolektywu Syrena, wykonawczynie: Edyta Jarząb, Sonia Kochnowicz, Aleksandra Kowalczyk, Bogumiła Majczyno, Katarzyna Żytomirska

***
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego

mkidn

Spektakl w Warszawie

autor: teatr węgajty
dodano: 9 kwietnia 2017r.
  

Spektakl w Warszawie
Prolog komedii



ist


Kiedy: sobota, 22 kwietnia
Miejsce: Dom Kultury Kadr, Warszawa ul. Gotarda 16

Na podstawie fragmentów poezji Wisławy Szymborskiej i spisanych wypowiedzi Anny Wojtyniak

Pomysł i realizacja: Zofia Bartoszewicz, Erdmute Sobaszek
Muzyka: Zofia Bartoszewicz

Nie ma takiego życia,
które by choć przez chwilę
nie było nieśmiertelne
(Wisława Szymborska)

Jak żyję, nie umieram!
(Anna Wojtyniak)


Szanowne Panie, Pani Wisławo i Pani Andziu!

Chciałybyśmy Paniom przedstawić nasz projekt artystyczny zainspirowany poezją obu Pań. Jesteśmy w trakcie tworzenia spektaklu teatralnego osnutego wokół fragmentów wierszy Pani, Pani Wisławo oraz na spisanych przez nas ustnych wypowiedziach Pani, Pani Andziu. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o zgodę na wykorzystanie tych fragmentów.

Wy się Panie wzajemnie nie znacie, ale Wasze wypowiedzi wspaniale się dopełniają i stają się dialogiem.

Pani Wisławo, Pani partnerka w tym dialogu, Anna Wojtyniak, osiemdziesięcioletnia mieszkanka warmińskiej wsi Nowe Kawkowo, prawdopodobnie nie poznała Pani poezji, ale ma podobną do Pani wrażliwość na słowa. Nie zadowala się gotowymi frazami, nie pisze wierszy, ale mówiąc tworzy język na nowo.

Pani Andziu, Pani partnerka w tym dialogu, Wisława Szymborska, ma podobny do Pani stosunek do rzeczywistości, potrafi rzeczy nazywać po imieniu. Jest znaną poetką, można czytać Jej wiersze w książkach. Tak jak Pani „letko” znajduje właściwe słowa.

Bilety do nabycia w DK Kadr - w kasie lub online: 10 zł


czytaj wszystkie wiadomości...  


na Węgajty!

na niezależną kulturę!


Wasza pomoc jest nam w tej chwili szczególnie potrzebna. Nie mając stabilnego wsparcia instytucjonalnego, korzystamy jedynie ze skromnych wpływów własnych i staramy się działać na podstawie dotacji. Niestety więcej niż połowa naszych projektów spotyka się w obecnym sezonie z odmową.

Mimo to pragniemy rozwijać naszą niekomercyjną działalność, przygotowując drugą edycję Zwrotnika Warmia, w ramach festiwalu Wioska Teatralna (21 - 28 lipca 2017) .Tworzymy aktualny spektakl wspólnie z młodymi ludźmi, którzy uczestniczą w nowym sezonie wypraw kolędniczych, zapustnych i alelujkowych. Otwieramy eksperymentalny projekt teatralny z udziałem niepełnosprawnych i seniorów, w przestrzeni DPSu. Wspieramy żywą więź lokalną współorganizując "Sztukę w obejściu" oraz "Miasto w drodze".

Zapraszamy - wpiszcie numer KRS Stowarzyszenia "Węgajty" 0000020919 do odpowiedniej rubryki waszych PITów rocznych! Udostępniajcie info na FB!
Pozdrawiamy serdecznie!
w imieniu zespołu Wacław Sobaszek


Program PITy TaxMachine 2016/2017 - kliknij aby pobrać

Darmowy Program PIT

1% zbieramy we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego.

znaczy wiele!


1%

więcej informacji  



do góry


design:  © Grzegorz Kumorowicz   Created with free software

     

Czas generowania strony: 0.004