Lato w Teatrze w Jonkowie
To już druga organizowana przez Stowarzyszenie „Węgajty” akcja Lato w Teatrze w Jonkowie. Idziemy o krok dalej: od pytania „Kim jestem?”, które naszym uczestnikom zadaliśmy w tamtym roku, rozszerzamy nasze teatralne poszukiwania o aspekt tożsamości lokalnej – „Skąd jestem?” Uczniowie i uczennice jonkowskiej szkoły już w kwietniu rozpoczęli poszukiwania dawnych historii. Sięgają do pamięci rodziców i dziadków po opowieści o wspomnieniach z ich życia, a także zwyczajach i legendach. Na podstawie zebranych przez nich materiałów wspólnie zbudujemy spektakl. Pokaz będzie zwieńczeniem dwóch tygodni warsztatów doskonalenia technik teatru cieni, a także umiejętności aktorskich, pracy z ciałem, głosem, wzbogaconej także o uwielbiane przez dzieci zajęcia akrobatyczne i cyrkowe. Bardzo ważnym aspektem naszej pracy będzie budowanie dobrej komunikacji i wzajemnego wsparcia się w grupie. Razem z grupą tworzymy zasady wspólnej pracy. Zajęcia rozpoczynają i kończą się kręgiem, podczas której każdy uczestnik ma prawo głosu. Nasze teatralne śledztwo lokalne jest swoistym budowniczym międzypokoleniowych mostów w miejscowej społeczności. Wzmacnia jej więzy z miejscem zamieszkania oraz wprowadza dialog teraźniejszości z przeszłością, a także przyszłością. Kulminacją projektu będzie „festiwal dzieci” – piknik sąsiedzki i giełda warsztacików „do spróbowania” dla każdego – przygotowywany i realizowany z udziałem okolicznych świetlic wiejskich.
Kreujące/cy proces: Barbara Grzybowska, Monika Hołubowicz, Pamela Leończyk, Colin Magee, Iwona Prusko, Erdmute Sobaszek
Organizator:
Stowarzyszenie "Węgajty"
Partnerzy organizacyjni:
Szkoła Podstawowa w Jonkowie
Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie
Wsparcie finansowe:
Urząd Gminy Jonkowo
Patronat medialny:
Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego
finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zapraszamy na fan page Instytutu Teatralnego:
https://www.facebook.com/instytutteatralny?fref=ts
O programie
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest
konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie, które wynosi
maksymalnie 40 000 złotych.
Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub dziennikarze.
Program powstał w 2008 roku.
W tegorocznej ósmej edycji po raz pierwszy został wydzielony moduł
Lato w teatrze +, przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Doświadczone ośrodki mają obowiązek przygotowania wniosku we współpracy z instytucją lub organizacją partnerską, która nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu grantów i dotychczas nie brała udziału w programie.
PEDAGOGIKA TEATRU
Program
Lato w teatrze jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez
Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dział ten prowadzi projekty edukacyjne, które mają na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Programy, konferencje, warsztaty mają zintegrować teoretyków i praktyków zajmujących się edukacją teatralną. Tym samym Instytut Teatralny tworzy platformę wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną oraz popularyzuje innowacyjne praktyki z obszaru pedagogiki teatru.
Więcej informacji na stronach:
instytut-teatralny.pl oraz
dorman.e-teatr.pl.
Zapraszamy na BLOGA do galerii zdjęć i krótkich filmików z projektu.