salon mendelsohna
Stowarzyszenie "Teatr Węgajty", Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia" i Fundacja "Borussia" serdecznie zapraszają na
SALON MENDELSOHNA "Postawy: Antysemityzm a społeczeństwo obywatelskie"
który odbędzie się w
czwartek, 15 maja 2008, o godz. 18.00 w Teatrze Węgajty
Teatr Węgajty i "Borussia" przygotowali spotkanie, w którym zaprezentowane zostaną różne postawy wobec zjawiska antysemityzmu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi i do dyskusji z naszymi gośćmi z dziedziny nauki i kultury. Wieczór rozpocznie koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołów Ruach i Kapela Terenowa. Następnie odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Polak w szafie" w reżyserii Artura Żmijewskiego - obecnie jednego z najbardziej znanych w Europie polskich artystów. Antysemityzmowi jako wyzwaniu wobec społeczeństwa obywatelskiego będzie poświęcona dyskusja z udziałem Marcina Szydzisza (Zakład Polityki Zagranicznej RP Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz poety i eseisty Kazimierza Brakonieckiego. Rozmowę poprowadzi Ewa Mazgal z Gazety Olsztyńskiej.
Nasze spotkanie odbywa się w ramach projektu "Sztuka dialogu - dialog przez sztukę", który ma na celu budowanie postaw tolerancji w środowisku lokalnym.
Za wsparcie dziękujemy Fundacji Batorego.
Ruach
Jedna z najciekawszych grup klezmerskiego odrodzenia w Polsce. Duet Dorothea Hegeduess i Bogusław Hegeduess pracują w Rzecinie, wiosce położonej w sercu Puszczy Noteckiej, jeżdżą ze swoją muzyką po całym świecie. Robią nie tylko koncerty, grywają również na żydowskich weselach i przy okazji świąt żydowskich. Traktują muzykę żydowska nie tylko jako wyraz nostalgii za przeszłością, jak najczęściej bywa ona postrzegana. Potrafią włączyć się w aktualny nurt rzeczywistości, biorąc udział w najważniejszych festiwalach baskerów, artystów ulicy.
Kapela Terenowa
Ostatnio szczególnie zajmuje nas muzyka pogranicza. Pogranicze jako miejsce, gdzie spotykają się, zderzają, mieszają różne tradycje. W muzyce tradycyjnej niektórzy poszukują etnicznej czystości, istnieją jednak gatunki przejściowe, które są jak mosty między jedną kulturą a drugą. Pracujemy nad pieśniami dwujęzycznymi, wielojęzycznymi, takimi, w kórych języki sąsiadują na zasadach równoprawnych. Równoległy nurt pracy Kapeli stanowi zbieranie tańcow tradycyjnych i prowadzenie warsztatów tańca. Ich uczestnicy mają możliwość poznania w sposób fizyczny, cielesny wspólnego gruntu różnych kultur.
Trzon zespołu: Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek
Wstęp wolny!
Autobus dla gości SALONU MENDELSOHNA odjedzie z Olsztyna o godz. 17.00 z parkingu naprzeciwko Hotelu pod Zamkiem (ul. Nowowiejskiego). Opłata za przejazd autobusem w obie strony wynosi 5,00 zł na osobę.
Yvonne Meyer
Koordynatorka programu DOM MENDELSOHNA Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia"
do góry